A.FOLK - népzenei hangszerbolt

Bevásárlókosár




A bevásárlókosara jelenleg üres.

   

You are here: Címlap Hangszerek karbantartása Tekerő, tekerőlant
Decrease font size  Default font size  Increase font size 
Tekerő, tekerőlant

A tekerő karbantartása

Tárolás:

A tekerő tárolásánál, mint minden fa hangszer esetén, a páratartalom változására és a hirtelen hőmérsékletváltozás lekerülésére érdemes különösen odafigyelni. Kerüljük a száraz helyeket. Az ideális páratartalom 60% körül van.  

Gyantázás:

A tekerő gyantázásához a kemény hegedűgyantát javasolja legtöbb készítő és zenész. A gyantát könnyedén kell hozzányomni a koronghoz és két-három forgatás után ellenőrizni. Ha kevés a gyanta a korongon, a hangszer erőtlenül szól, ha túl sok akkor „reszelős” lesz a hangszín.

A korongon lévő gyanta különösen érzékeny a páratartalom és a hőmérséklet változására – például könnyen meglágyul. Ilyenkor kevesebb gyantát kell használni.

Vattázás:

Vattázáshoz hosszú szálú, csomómentes vattát használjunk. Tépjünk le egy körömnyi darabot,  szálakat igyekezzünk párhuzamosan elrendezni úgy, hogy a vattadarab ne legyen szélesebb a korongnál. A vattadarabot a úr és a koron közé tesszük, végét ráhatjuk a húrra, és a korongot lassan forgatva feltekercseljük a vattát.

Kulcsok:

A tekerő kulcsait ugyanúgy érdemes karbantartani, mint a hegedűkulcsokat. Ha szorulnak, száraz szappannal érdemes bekenni őket, ellenben ha „csúsznak”, akkor kulcskrétával kell bekenni.

Zászlók:

A billentyűkön találhatók a zászlók vagy kottalökők. Ezeket oldalirányba mozgatva lehet hangolni a tekerőt, amire szükség is lehet, hiszen a bélhúrok könnyen reagálhatnak a levegő páratartalmára, hőmérsékletére.

A zászlók mozgatása közben arra kell figyelni, mennyire szorulnak, hiszen párás időben megdagadhatnak, száraz időben kilazulhatnak. Semmiképp se erőltessük, hiszen könnyen eltörhetnek.

A tekerő dallamhúrja egy idő után kikoptatja a zászlókat. Ha a zászló lötyög, azt kivéve és megnedvesítve – megnyálazva – könnyen orvosolni lehet a problémát. Viszont ha a probléma gyakran ismétlődik, érdemes hangszerészhez vinni a tekerőt.