A.FOLK - népzenei hangszerbolt

Bevásárlókosár




A bevásárlókosara jelenleg üres.

   

You are here: Címlap Hangszerek karbantartása Doromb használata és karbantartása
Decrease font size  Default font size  Increase font size 
Doromb használata és karbantartása

A doromb keretét úgy kell tartani, hogy a rezgőnyelv szabadon mozoghasson. A hangszer elkeskenyedő részét a kissé szétnyitott fogsorunkhoz támasztjuk úgy, hogy a hangszer stabilan felfeküdjön fogaikra. Ne a keret élét támasszuk a fogakra, hiszen ebben az esetben könnyen megüthetjük fogainkat a rezgőnyelvvel – a fogainkat a keret befelé néző lapos részére támasszuk.

A pengetőt laza kézmozdulattal, lehetőleg befelé pengessük. Fontos, hogy egyenesen pengessük, mivel ha nem vízszintesen mozog a nyelv, hozzáütődhet a kerethez és a hangszer csörögni fog. A hangszínt és a hangmagasságot nyelvünk mozgatásával lehet szabályozni. Két oktáv hangterjedelemben gyakorlatilag bármilyen dallam eljátszható rajta. Ha pengetés közben enyhén leheljük a rezgőnyelvet, vagy levegőt szívunk rá, a hangszer erőteljesebb hangot ad.

Minden dorombot érdemes szárazra törölni használt után, még a nikkelezett hangszereket is. A nem nikkelezett hangszereket 3-4 havonta ajánlott áttörölni paraffinolajos ruhával. Ne használjunk vattát, vagy más, „szöszölő” anyagot. A doromb keretét óvni kell az erős fizikai behatásoktól, például a ráharapástól. Ilyen esetben összenyomódik, beleakadhat a rezgőnyelv és a hangszer csörögni fog játék közben. He ez megtörténne, a keret kiszélesedő részébe „belekapaszkodva” széthúzhatjuk a keretet (nagyobb helyet csinálva a rezgőnyelvnek) ám ezt érdemes kerülni, hiszen gyengíti a hangszert.